یادنامه نورمحمد مجیدی کرایی مورخ ،شاعر و نویسنده

این وبلاگ ،به معرفی آثارزنده یادنورمحمدمجیدی کرایی ، مورخ ،نویسنده و شاعر،از استان کهگیلویه و بویراحمد و مباحث اجتماعی وفرهنگی می پردازد.

خلاصه ای از زندگینامه نورمحمد مجیدی کرایی مورخ ،نویسنده وشاعر
ساعت ۱:۱۱ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/٤/٢٧  کلمات کلیدی: خلاصه ای از زندگینامه نورمحمد مجیدی کرایی ، زندگینامه نورمحمد مجیدی کرایی

خلاصه ای از زندگینامه نورمحمد مجیدی کرایی مورخ ،نویسنده وشاعر

کربلایی نورمحمد مجیدی کرایی درسال 1311 هجری شمسی درروستای لنده (شهرلنده مرکزامروزی شهرستان لنده) در استان کهگیلویه وبویراحمد چشم به جهان گشود. پدرش کربلایی احمد مجیدی کرایی از بزرگان و کلانتران ایل طیبی وهمچنین ایل باستانی کرایی ومادرش نیز فرزند محمدشفیع خان از کلانتران ایل طیبی بوده است .

تحصیلات خود را درلنده ،بهبهان واهواز گذراند. قبل از انقلاب در روستای تراب وسطی از توابع شهرستان کهگیلویه زندگی     می کرد.در کنارشغل کشاورزی و باغداری به ساماندهی ومدیریت ایل وتبار و شرکت موثر در فعالیت های اجتماعی منطقه مشغول بود. روح تحقیق و تفحص درمورد منطقه و اوضاع اجتماعی  و تاریخی آن ، وی را بر آن داشت تا درکنار فعالیتهای روزمره به تفکر و بررسی در مورد تاریخ و جغرافیای منطقه بپردازد. درهمان زمان مقدمات تدوین و نگارش کتاب : تاریخ و جغرافیای کهگیلویه و بویراحمد را آغاز کرد. می توان گفت که  مرحله اول زندگی اش در این جا به اتمام رسید.

تحولات اجتماعی ایجاد شده بعد از انقلاب اسلامی  ، محرومیت وکمبود امکانات فرهنگی ،علمی  و تحقیقی در منطقه  و عشق به مطالعه و تحقیق  ، باعث شد که به شهر شیرازمرکز استان فارس مهاجرت ومرحله دوم زندگیش آغازشد.  این مهاجرت  یک نقطعه عطف  تاریخی در زندگی  وی ، بخصوص از نظر علمی بود. در شهر شیراز با دختر یکی از کلانتران ایل جاوید ممسنی که خانواده ای بزرگ و فرهنگی بود ، ازدواج کرد .این ازدواج دوم او بود .   

نورمحمد مجیدی کرایی  به سرعت با مراکز علمی ودانشگاهی ارتباط برقرار نمود ، تا زمینه تحقق آرزوی       دیرینه اش که همانا مطالعه ،تحقیق و تالیف بود را فراهم نماید. دراین مرحله با حمایت خانواده شروع به تحقیق و مطالعه نمود و اولین کتاب خود با عنوان " تاریخ و جغرافیای کهگیلویه وبویراحمد " را تالیف و چاپ نمود .  

تالیف این کتاب و استقبال بی نظیر فرهنگ دوستان ومردم استان کهگیلویه وبویراحمد ،  باعث ایجاد انگیزه برای ادامه راه و گام نهادن در مسیر تحقق آرزوهایش شد.

نورمحمد مجیدی کرایی ، بیش از چهل سال از زندگی خود را وقف تحقیق ، مطالعه و تالیف نمود . او مورخ ، نویسنده و شاعری خستگی ناپذیر وبه تعبیری عاشق کارش بود. حاصل عمرش تالیف  بیش از 1۶ عنوان کتاب در زمینه : تاریخ ایران ، تاریخ  کهگیلویه و بویراحمد ، تاریخ ممسنی ،تاریخ بهبهان و  ... بوده است که در آینده به معرفی آنها خواهیم پرداخت . البته تعداد آثار، کتابها وتالیفات زنده یاد  بیش از اینها بوده است .  برخی از آثار ایشان هنوز به چاپ نرسیده  واین موضوع یکی از دغدغه های جدی ایشان تا لحظه وداع با دنیای فانی بوده است!!!

 در سال 1393 پس از بازگشت از یک سفر تحقیقی ومطالعه میدانی از شهرستان های  گچساران و کهگیلویه  ، در شهر شیراز دچار حادثه و ضربه مغزی شد و در بیمارستان های شیراز و یاسوج بستری گردید. وی چندین ماه در شهر دهدشت ،مرکز شهرستان کهگیلویه ، از استان کهگیلویه وبویراحمد در بستر بیماری بود .سرانجام در بهمن ماه سال 1393  درسن 82 سالگی چشم از جهان فرو بست . آرامگاه وی درآرامستان جدید شهر دهدشت  (قطعه هنرمندان ونام آوران) می باشد .

ازملک ادب نادره کاران همه رفتند                شو بار سفر بند که یاران همه رفتند

روحش شاد.

اردوان مجیدی کرایی  -  تیرماه 1394