یادنامه نورمحمد مجیدی کرایی مورخ ،شاعر و نویسنده

این وبلاگ ،به معرفی آثارزنده یادنورمحمدمجیدی کرایی ، مورخ ،نویسنده و شاعر،از استان کهگیلویه و بویراحمد و مباحث اجتماعی وفرهنگی می پردازد.

نگاهی گذرا به کتاب : تاریخ و جغرافیای کهگیلویه و بویراحمد
ساعت ٧:٠٠ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/۱۱/۱  کلمات کلیدی: تاریخ و جغرافیای کهگیلویه و بویراحمد ، نورمحمدمجیدی کرایی ، وبلاگ یاد مورخ

نگاهی گذرا به کتاب : تاریخ و جغرافیای کهگیلویه و بویراحمد ،

 تالیف  :  نورمحمدمجیدی کرایی

یکی از تالیفات زنده یاد نورمحمد مجیدی کرایی کتاب : تاریخ و جغرافیای کهگیلویه و بویراحمد است .  این کتاب توسط انتشارات علمی در سال 1371 به چاپ رسیده است .  نظر به نقش این کتاب  به عنوان یکی از منابع مهم و شاید مهمترین مرجع در زمینه تاریخ و جغرافیای استان کهگیلویه و بویراحمد ، نگاهی گذرا به آن می نماییم  .

این کتاب دارای یازده فصل و بیش از 685 صفحه می باشد. فصول کتاب عبارتند از : جغرافیای طبیعی ، تقسیمات ناحیه ای کهگیلویه ، مهمترین  شهرهای استان، راههاو آثار تاریخی ،قلاع قبل از اسلام ،بقاع و امامزاده ها ،تاریخ و گذشته کهگیلویه و بویراحمد ، فرهنگ و ادب ، اسلام وتشیع ، فولکورو فرهنگ عامه.  

این کتاب به عنوان یکی از اولین کتابهای تاریخی استان ، به بررسی تاریخ و جغرافیای آن می پردازد.

  در مقدمه آن مولف می نویسد : بیش از بیست سال برای تحریر  آن تلاش و کوشش نموده  است.  وی هدف اصلی  کتاب را ، معرفی و شناخت فرهنگ دیرینه سرزمین پهناور و ناشناخته ، سنت های تاریخی ،  زندگانی و تحولات گوناگون سیاسی و اجتماعی استان کهگیلویه و بویراحمد  می داند . وی می افزاید : برای گردآوری اطلاعات کتاب ،‌علاوه بر مطالعه و تجسس دائم در متون و کتب ، سالها در مناطق بختیاری ،‌قشقایی ،‌ممسنی ، کهگیلویه و بویراحمد پیاده وسواره سفرکردم. تلاش کردم تا آثار گذشته را ببینم ،‌اخبار نانوشته را بشنوم و آنگاه حاصل تحقیقاتم را به رشته تحریردرآورم .

کتاب با اقبال فراونی از طرف اهل  فرهنگ مواجه شده و در مدت کوتاهی نایاب شده است.   مطالعه این کتاب به اهل فرهنــــــــگ و تحقیــــــــــــق توصیه می شود .